Základy technik karate

Základy techniky karate.

Hovoříme o prvotních požadavcích techniky karate, o předpokladech, které musí být pochopeny a utříděny před tím, než začneme hovořit o rychlosti, SNAPu a KIME.

Záměr (cíl).

Soustřeď energii KI v CENTRU. CENTRUM je střed (ohnisko) odkud vychází realizace záměru směrem k protivníkovi. Posloupnost je taková: záměr (cíl), kterého chceme dosáhnout je na prvním místě, poté následuje dech, poté svalstvo v oblasti páteře a v dominovém efektu sílá přerůstá do končetin v závěrečné fázi techniky.

Držení těla.

Nejlepší držení (uspořádání) těla je takové, ze kterého může být zahájen pohyb nejrychleji, hladce a s nejmenším úsilím. Řízení postoje má důležitý vliv na náš mentální a emoční stav.

Užití zpětné vazby podložky (postoj).

Nemůžeme dosáhnout nárůstu energie a s touto energií v CENTRU podle potřeb nakládat bez respektování vnějších sil. Každá technika karate je iniciována z vnějšku, nepřímo. Postoj v karate je takový, aby maximalizoval síly reakce podložky (povrchu země) k co nejrychlejšímu zahájení techniky, bez zpětného pohybu. Také lze uvést, že účel postoje je poskytnout co nejsilnější základnu k přenosu (předání) energie do cíle úderu (KIME).

ZUI BAN, doprovodný pohyb, akce z CENTRA.

Když se TAN DEN – (centrum těla, které se nachází tři prsty pod pupkem směrem k páteři, u křížové kosti) pohybuje v jistém směru, všechny části těla mají tendenci mířit do stejného směru, tomuto efektu říkáme doprovodný pohyb (ZUI BAN). Proto TAN DEN je střediskem záměru a energie.

Kontrola techniky dechem.

Dýchání zespodu (z podlahy) iniciuje techniku zespodu z podložky. Následná aktivace svalů, jejich řetězová reakce vychází ze šlapek nohou. Používáme ,,obrácené“ vydechování z vnějšku směrem dovnitř (vydechnutí dovnitř, do spodní části) k vytvoření vnitřní síly jak pro tažené techniky (zřejmě myšlena různá odtláčení či přitahování protivníka, pozn. překl.), tak pro prudké techniky. Dech kontroluje svalovou kontrakci a expanzi a kontroluje užití vhodné kontrakce, kterou potřebujeme pro dosažení KIME.

Posloupnost a časování v průběhu techniky. Abychom akumulovali maximální energii je třeba postupovat tak, že příslušná část těla plně vystupňuje energii, než se přidruží další část těla, která je v posloupnosti techniky na řadě. Jednoduše řečeno akce těla předchází začátku techniky. Můžeme také říci: V úderových technikách se jedná o posloupnost z břicha k loktům, z loktů k místu úderu (kontaktu s cílem). V technikách nohou se jedná o směr z břicha do kolene a z kolene do místa kontaktu s cílem.

Spojení, jako podstata akce.

Energie přenášená z jednoho segmentu těla, do dalšího segmentu těla musí být nepřerušená. Čím větší stabilita energetických spojnic, tím více energie se přenese. Např. jestliže je koleno během rotace boků rozkolísané, bude energie z podlahy (podložky) ztracena.

Autor: Avi Rokah, 10.4.2009.
Překlad zdarma provedl: JUDr. Michal Galát
Převzato z: AVI ROKAH’S KARATE