Nejčastější dotazy
1. Může začít cvičit karate kdokoliv ?
Ano, každý kdo má chuť může začít cvičit. Při tréninku se přihlíží ke zdravotnímu stavu cvičence. Správný trénink karate nikdy tělu neublíží.
2. Mohou se karate učit děti?
Ano, minimální doporučený věk je 6 let. U tréninku dětí se karate zaměřuje na rozvoj koordinace pohybů, rozvoj tělesné síly a obratnosti. Karate slouží jako výborný trénink soustředění a disciplíny.
3. Mohou cvičit také ženy?
Ano, karate není závislé na síle svalů, ale využívá celého těla. Právě kvůli této vlastnosti lze karate snadno použít k sebeobraně.
4. Jaké oblečení potřebuji?
Cvičí se ve speciálním oděvu nazývaném “Karate Gi”, nesprávně nazývaném kimono. Na začátku však můžete cvičit v jakémkoliv volném oděvu. Kimono je důležité až při prvních zkouškách na pásky.
5. Za jak dlouho se naučím karate?
Základní zvládnutí pohybů a techniky je možné se naučit za 1 rok. Další studium není limitováno, mistrovství je založené na dokonalém ovládnutí těla i mysli.
6. Co znamenají barvy pásků?
Barva pásku znázorňuje technickou vyspělost daného cvičence. Začíná se u bílého a končí u černého.
7. Za jak dlouho získám černý pás?
Je mnoho úrovní černého pasu, první úroveň vyžaduje dokonalé zvládnutí základních technik, obecně od 5 do 6 let aktivního tréninku.
8. Co získám cvičením karate?
Dobrou fyzickou a psychickou kondici, koordinaci, vyrovnanost, sebevědomí, flexibilitu, vytrvalost.
9. Je trénink karate fyzicky náročný, zvládnu jej i já?
Samotný trénink sice vyžaduje fyzickou aktivitu, je však na každém cvičenci, kde má své fyzické hranice a trenér nikdy nebude chtít, abyste je překročili.
10. Dochází při karate k úrazům, „schytám“ na tréninku rány?
Ne tradiční karate je bezkontaktní bojové umění. Cvičenec karate je schopen ovládnout své tělo a techniky tak, že svému soupeři při tréninku neublíží. Nemusíte se bát, že domů bude chodit z opuchlým nosem a modřinami po celém těle. K úrazu může dojít kdekoliv a kdykoliv při samotném cvičení vás kontroluje trenér, který se jim snaží předcházet. Samotné úrazy a kontakty při soutěžích tradičního karate jsou minimální!
11. Jaký je rozdíl mezi „tradičním karate“ a „ sportovním karate“?
Tradiční karate následuje původní principy budo, tedy bojového umění, které vzniklo z důvodu sebeobrany. Současně s rozvojem fyzických schopností dochází také k rozvoji schopností mentálních. „Se zbraní přichází zodpovědnost.“
Ve sportovním karate je hlavním cílem tréninku příprava a účast na soutěžích. Jedná se tedy o sport jako každý jiný. Vítězství na soutěži je hlavním cílem.
V tradičním karate jsou také soutěže, ale jejich význam je brán spíše jako součást tréninku. Konfrontace se soupeřem za účelem získání nových zkušeností a ověření svých dovedností. Ovládnutí nervozity a strachu, které jsou potom při sebeobraně velmi důležité. Pravidla zápasu pak odrážejí reálnou situaci v boji „na ulici“, kde jedna dobře zasazená rána (todome) ukončí zápas.
Chcete začít cvičit karate? Postup je jednoduchý
1. krok
Najděte si na našich stránkách kluby tradičního karate.
2. krok
Najděte si své město a vyberte klub (pokud je jich více ve stejném městě).
3. krok
U každého klubu je vždy uvedena kontaktní osoba a telefonní číslo.
4. krok
Směle volejte! Většina klubů přijímá nováčky v průběhu celého roku. Takže můžete začít cvičit kdykoliv.