Cvičení u japonského mistra Toru Shimoji 2023 (Atlanta, USA)
Dne 12.11.2023, jen pár hodin po skončení národního poháru ve Vsetíně, se vydal tým karatistů z Karate.cz (České asociace tradičního karate) na cvičební pobyt u japonského mistra Toru Shimoji. Základnou pro jejich pobyt byl rodinný dům s 4 ložnicemi, příjezdovou silnicí a zeleným dvorkem. Dům se nachází na ulici, která je jak vystřižená z filmů o americkém předměstí.
Účastníci cvičebního pobytu:
Robin Bařák (Akademie karate Zlín)
Radek Částečka (Akademie karate Valašské Meziříčí)
Petr Opletal (Akademie karate Valašské Meziříčí)
Iveta Karešová (Centrum karate Praha)
Jakub Kareš (Centrum karate Praha)
Václav Kareš (Centrum karate Praha)
Tento pobyt byl hrazen formou samofinancování jednotlivými účastníky bez finanční účasti ze strany klubu nebo Karate.cz.
Jednalo se o již druhý pobyt v obdobném složení a tým tak navázal na svou první návštěvu z únoru z loňského roku.
V Atlantě zahájila skupina šesti karatistů nevšední stáž u japonského mistra. Tato jedinečná příležitost jim otevřela dveře do světa autentického karate, které se nedá naučit jen z knih nebo videí.
Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii Kata. Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. Posledních 15 let má své dojo Jinsendo karate (pojem Jinsendo zhruba vystihuje volbu člověka, jakým způsobem povede cesta jeho životem) v Atlantě, konkrétně na jejím předměstí Smyrna. Jedná se o přízemní budovu, s prosklenou výlohou, polepenou logem klubu a před ní parkoviště.
Po otevření dojo jsme měli vždy jistotu, že sensei Toru nás uvítá s úsměvem na tváři, už převlečen v kimonu a rozcvičující se uprostřed dojo. Jako šatny slouží recepce se stolky pro rodiče. Část dojo je určená pro trénink BJJ s měkkým tatami a na větší části najdete podlahu s dřevěnými parketami, namísto kamizi, umělecky ztvárněné zrcadlo a nad hlavou obrovská průmyslová vrtule, která zajišťuje proudění čerstvého vzduchu. Většina těchto jednopodlažních budov má stejný koncept. Zepředu výloha, vysoké stropy a vzadu garážová vrata pro zásobování. A tato budova tomuto konceptu přesně odpovídala.
K našemu překvapení byla garážová vrata, která byla hned vedle cvičební karate plochy, po dobu našeho tréninku vždy otevřená. Venkovní teploty se na podzím pohybovaly od 10°C do 20°C.
Zejména ranní teploty nám zajistily velmi „svěží vzduch“ v dojo a tak aktivní tréninky byly velmi žádoucí pro zahřání těla. Zatímco ranní tréninky teplotně připomínaly spíše cvičení venku, u odpoledních už jsme otevřená vrata uvítali.
Sensei Toru pro nás připravil speciální tréninkový plán, který se skládal ze soukromých tréninků pouze pro náš tým a pak z části veřejných tréninků, kde jsme cvičili současně s místními studenty. Tréninky trvaly řádově hodiny a měli jsme dostatek času si při nich procvičit právě nabyté nové dovednosti.
Některé tréninky obsahovaly opakování technik do celkové únavy, jiné zase byly více věnované vysvětlování fungování těla při technikách karate. Také jsme se věnovali tréninku kata Kanku-dai, práce s Ki energii a nezbytnému nácviku kumite. Celkově je styl výuky jiný, než na co jsme u nás v ČR zvyklí. „Cvičte kata“ zní pokyn a pak sensei dlouhé minuty sleduje naši snahu o vykonání kata dle jeho instrukcí.
Sensei Toru je ten mistr, kterého si představíte, když řeknete onen pojem „Mistr karate“ je příjemný, usměvavý, skromný a jeho znalosti karate a stálé studium, toho jak své karate rozvinout jsou neoddiskutovatelné. Je ten typ osoby, který Vás nenutí cvičit silně, prostě ve Vás vyvolá vnitřně onu potřebu, že to chcete takto udělat. Určitě potěší, když sensei projeví zájem i mimo trénink s námi trávit čas. A tak proběhla tradiční společná večeře a také párty se staršími studenty s dojo a naší skupinou. Tématem všech posezení po mnoha hodinách tréninku je samozřejmě zase karate.
Díky tomu, že se jednalo už o náš druhý pobyt nám místní podmínky, styl výuky sensei i spolupráce s místními studenty pomohla více rozvíjet nově získané dovednosti. Přístup sensei Toru byl více osobní a zaměřen na každého člena naší výpravy.
Japonský mistr Toru Shimoji s obrovským respektem k tradici, nejen předával techniky karate, ale také sdílel filozofii, která spočívá v disciplíně, respektu a sebekázní. Pro karatisty to nebylo pouze o získání dovedností, ale také o hlubším porozumění významu každého pohybu a jeho spojení s osobním růstem.
Naše velké poděkování patří sensei Toru Shimoji i jeho studentům za příjemný čas strávený v jeho dojo a Robinu Bařákovi, který náš výjezd zařídil organizačně na výbornou:)
Po skončení stáže se každý z karatistů vrátil s novými poznatky a odhodláním do dalšího cvičení. Jejich cesta nebyla pouze o získávání nových dovedností, ale i o objevování tradičních hodnot v moderním světě.
I přes vše co je výše napsáno, loučení proběhlo v krátkosti s větou „uvidíme se příští týden“. Sensei Toru přiletí do ČR a povede kurz pro české trenéry ve dnech 1.-3.12.2023, a potom udělá „turné“ po jednotlivých dojo v Brně, Ostravě, Valašském Meziříčí, Zlíně a Praze, odkud bude odlétat zpět do Atlanty. Nejen instruktoři, ale také studenti v těchto dojo, se tak můžou těšit na trénink se sensei Toru Shimoji.