KIME: Užití pytle, lapy a makiwary k rozvoji KIME.

Článek o tradičním karate od Sensei Avi Rokah – 6.dan

Údery do pytle nebo do makiwary by měly být trénovány několikrát týdně 10-20 minut. Je to důležitá a nutná cesta k rozvoji vašeho KIME, síly úderu a k získání zpětné vazby (kontroly) a kvalitativního rozvoje.

Zde je několik myšlenek k úvaze:

1. Když zahajuješ trénink úderu, neklaď v rámci zahřívání důraz na tvrdost úderů (,,naplno“), ale raději se zaměř na principy: pohyb nohou, nechej své tělo, aby řídilo techniku, SNAP, tlak do země, kontakt se zemí, to vše raději, než provádění techniky silově. Ramena a loketní klouby měj uvolněné. Najdi si svoji vzdálenost a odstup pro každou techniku. ,,Nenatahuj“ se za technikou, postupně zvyšuj rychlost, aniž by jsi ztratil správnou koordinaci a svalový postup ( střídání uvolnění a kontrakce).

2. Dávej si pozor, aby jsi nebyl před úderem ztuhlý (strnulý), aby jsi nezabil rychlost úderu. Přirovnal bych to k řízení s brzdovým pedálem. Potřebuješ vyvinout maximální rychlost (pohybovou energii) před úderem a tlak, kontrakci při úderu samotném. Když cvičím s pytlem, nebo makiwarou uskutečňuji kontrakci až při samotném konci úderu, nikoli v průběhu úderu, neboť by docházelo ke zpomalení pohybové fáze. Jinak řečeno, jestliže jsi během dráhy úderu v napětí (neuvolněný) dosáhneš nižší kontrakce pro KIME. Musíme cítit kontrast. Čím větší uvolněnost v dráze úderu, tím větší kontrakce v závěrečném okamžiku úderu.

3. Sensei Nishiyama mi dal užitečný návod. Při trénování s makiwarou, při samotném úderu musíš cítit zpětnou vazbu- reakci síly v CENTRU, ne v loktech, či ramenech. To je kontrola správnosti toho, že jsi provedl techniku patřičně srovnaný, technika byla iniciována z CENTRA, kontrakce je správně načasovaná a pohybová energie celého těla se setkala s cílem.

4. Rád bych se zamyslel nad ,,nalitím“ energie z těla skrze pěst do cíle. To je užitečné neboť někteří lidé jsou strnulí (v napětí) při úderovém pohybu, což ubírá, respektive dusí energii a energie je tak absorbována do vlastního těla. Což by nemělo být.

5. Netlačte! Technika není o svalové síle. Tlačením dochází ke zbytečnému výdeji energie po dlouhou dobu, což je neefektivní.

Používej SNAP v rámci celého těla. V okamžiku SNAPU by se tělo mělo zachovat jako švihnutí bičem. Vše by mělo vycházet z CENTRU. Potřebujeme trénovat nervový systém k mobilizaci motorických jednotek v co nejkratším čase.

6. Při úderu nesmí jít žádná energie vně či mimo. Přirovnal bych to k automobilové havárii. Čím ostřeji auto zastaví či narazí, tím více pohybové energie bude působit na osoby v kabině vozidla.

Užij pytle nebo lapy k porozumění tomu, jak dlouhá doba je potřeba k přenosu úplné pohybové energie do cíle. KIME by mělo být tak dlouhé, aby veškerá energie byla přenesena, tedy ani delší, ani kratší. Poté by měl být držen ZANSHIN s očekáváním další bojové akce.

7. Při samém kontaktu na podložku musí být zachován pevný bojový postoj zaručující řádný výdej energie. Nemůžeš střílet dělem z loďky.

K tomuto připomínka: Měl by jsi být schopen předat energii i se stojem na jedné noze. Přestože to není optimální, je to někdy nutné. Určitý čas věnuji úderům na jedné noze, zvláště při kombinaci technik.

8. Rozvíjej nejprve samostatnou techniku a poté přejdi ke kombinacím. Měl by jsi být schopen vytvořit 2, 3, nebo 4 techniky v plné rychlosti se správným využitím KIME a RELAXU během provádění těchto technik. Jestliže se neuvolníš (RELAX) ihned po KIME bude následující akce (technika) pravděpodobně strnulá, tlačená a bude postrádat SNAP. Používej výdech k uvolnění (RELAXU) a užij energii z KIME k další akci.

Vyvaruj se pokušení užít těžkou sílu, neusiluj o výsledek – zakončení techniky za cenu silového provedení techniky. Ujisti se, že každá technika jde z nohou a podložky (podlahy). Jestliže to nejde napoprvé, zvolni tempo provádění. Koordinace je na počátku více důležitá, než pohybová rychlost. Když jde posun ze země (z nohou) je jednodušší uvolnit horní svalové partie. Silná efektní technika by měla vycházet z uvolněného relaxovaného těla.

Vzdej se síly na počátku aby jsi byl silný (výkonný) na dlouhý běh.

Autor: Avi Rokah 15. ledna 2011
Překlad zdarma provedl: JUDr. Michal Galát
Převzato z: AVI ROKAH’S KARATE