Znalosti versus svobodná mysl

Když se začínáme učit karate, musíme v prvé řadě trénovat techniky a kata. Musíme získat znalosti o detailech jednotlivých technik. Avšak tyto vědomosti (znalosti) se mohou stát překážkou na cestě dalšího zkoumání a objevování, jestliže lpíme na těchto dosažených znalostech a formálním projevu.

Toto je pravdivé i obecně. Hromadíme vědomosti a pamatujeme si co je důležité. Bezhttp://www.webokase.fr tohoto bychom nemohli například pilotovat letadlo, provádět lékařskou praxi a dělat jiné nepostradatelné věci v našem životě. Ale tyto zafixované vědomosti se mohou také stát překážkou, která nás drží (usazuje) v myšlenkových schématech a zabraňuje nám mít svěží svobodnou mysl, která je schopna objevovat.

V procesu učení se karate a výukovém procesu obecně bychom neměli dovolit pouhé strojové (bezmyšlenkovité) hromadění znalostí. Měli bychom rozlišovat mezi tím, kdy je znalost nezbytná a kdy je nadbytečná a stává se překážkou.

Velcí matematikové mohou uváznout na problému a usilovně hledají řešení. Když je ale mysl nerušená a má duchovní prostor, napomůže řešení problému.

Musíme mít informace o problému, ale musíme být zároveň schopni oprostit se od takových
Robes de bal courte informací, které nám zabraňují získání odpovědi (vyřešení problému).

Podobně v karate musíme mít dobrou techniku naučenou od nelepšího učitele, ale musíme být uvolnění (oproštění od dogmatu techniky), abychom techniku aplikovali úspěšně.

Získáváme informace, osvojujeme si znalosti a techniku, ale neučíme se, jak zklidnit mysl, jak si udržet volnost v myšlení, a tak se stáváme otroky systému , který má za následek potlačení kreativity. Mít techniku nemá smysl bez tvůrčí mysli. Nejprve musí být volnost myšlení pro kreativitu a technika je následně vyjádřením této kreativity. Musíme vyučovat nejprve techniku, abychom seznámili cvičence se základními znalostmi (dovednostmi) karate , avšak již od počátku si musíme být vědomi toho, aby se nacvičování techniky nestalo tupým a mechanickým.

Autor: Avi Rokah, 10.4.2009.
Překlad zdarma provedl: JUDr. Michal Galát
Převzato z: AVI ROKAH’S KARATE