Jaký byl: Seminář se sensei Toru Shimoji v Brně 2022

Česká asociace tradičního karate uspořádala ve dnech 28.-29. května seminář s Toru Shimoji sensei, který proběhl v Brně v prostorách Masarykovy univerzity.

Do České republiky přijel sensei Toru Shimoji vyučovat již podruhé. Letošního semináře se zúčastnilo přes 100 studentů z 13 klubů karate mezi nimiž bylo také několik karatistů z Ukrajiny a Litvy.

Celý seminář nás sensei provázel svými poznatky skrze základní techniky a kopy. Část svých znalostí nám předal také pomocí kata Heian Shodan a Tekki Shodan, kdy sensei vycházel především z bunkai neboli reálné aplikace kata.

Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii Kata. Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. V současné době Shimoji vlastní a provozuje dojo Jinsendo Karate v Smyrně v GA.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/m4KhqWBJtbmhXjjf9

(foto: Miroslav Lang)