5. výročí úmrtí Sensei Nishiyama – článek praktik i filozof

Autorem textu je Avi Rokah sensei: Dne 7.11.2013 je to 5 let, co nás opustil můj přítel Sensei Nishiyama. Byl pro mne druhým otcem, protože jsme spolu strávili mnoho dní společně. Sensei Nishiyama byl velmi pragmatický a filozofující zároveň. Jeho velikost spočívala v tom, že spojil starou moudrost okinavského karate s tradicemi japonského budo a s posledními poznatky sportovní vědy. Ve výuce byl velice metodickým a vědeckým. Každý detail měl svůj důvod a musel být funkční součástí celkového obrazu. V jeho karate nebylo bezmyšlenkovité, vše bylo podřízeno aplikaci a každý detail byl určen pro zvýšení efektivity. Roky vytvářel jasný systém určený k plné mentální a fyzické potenci karateky.

Když jsem poprvé přijel do Los Angeles v roce 1981, očekával jsem tvrdý trénink, ale také jsem očekával karate, které bude mít duchovní aspekt. Pamatuji si, že po mém prvním tréninku, který byl v pátek večer, mi Sensei řekl: „Vem si na sebe bílý pásek. Krok za krokem. Rozumíš?“ Tomuto jsem nerozuměl. Sensei pochopil a řekl: „ Je to jako ZEN“. Celé dny jsem přemýšlel o tom, jak moudrá byla slova, kterým jsem zpočátku neporozuměl.

Později jsem si uvědomil, že filosofie, kterou Sensei učil, byla založena na akci, nikoliv na slovech. Jako realista rozuměl tomu, že pokud nemůžeme něco vidět nebo prokázat, neznamená to, že to není pravdivé. Věda sice poskytuje mnoho konceptů karate, jsou zde však koncepty, o kterých víme, že jsou pravdivé ze zkušenosti, avšak vědecky doposud nebyly prokázány. Vyučoval koncepty, které byly nehmatatelné jako: „nepoužívání očí“, „myšlení srdcem“, „akce skrze KI“, „zhuštění KI energie do CENTRA a poté její předání z CENTRA do oblasti kontaktu“.

Sense Nishiyama netrávil příliš času filosofováním. Jeho filosofie byla založena na akci. Sumarizoval svoji filosofii v několika souslovích jako „nevzdávej to“, „z tréninku omlouvá pouze smrt“, „vždy to dělej, jak nejlépe umíš“, „cílem je vlastní já“, „nejlepší boj je žádný boj“. Jestliže se někdo jen bavil o karate a netrénoval, Sensei tomu říkal: „kuchi Waza“ (ústní technika). Říkal také: „jestliže se tělo nehýbe, přichází snění“.

Staral se o to, jak se cvičenci navzájem uklánějí, neboť správné provedení znamenalo projev důstojenství a poděkování partnerovi za to, že byl zároveň učitelem. Jestliže jsi nedůsledný, provádíš cvičení nedbale, nepořádně, pak následně vše, co děláš je nedbalé či nepořádné.

Jednou na tréninku nechal dělat úklony 15 minut, než byl spokojen. Staral se o to, abys vždy respektoval soupeře v kumite a nikdy nebyl ledabylý. „Karate je boj v důstojnosti jako samuraj, ne jako Yakuza“, říkal. Mnohdy se zdál být přísným, avšak obecně lze říci, že byl slušný. Vzpomínám si, že jsem jednou přišel do dojo a na tréninku dětí jednomu ze studentů spadlo obi na podlahu. Sensei Nishiyama tím byl znepokojen, po několika měsících mi tento incident připomněl. Nejprve jsem nerozuměl tomu, proč na to kladl takový důraz, ale později jsem tomu významu porozuměl.

Jsou důležité malé detaily a cesta, kterou se řídíte sami mimo trénink v dojo, bude mít vliv na to, jak precizní a pozorný k detailům budete na tréninku.

Jednou po pětihodinovém tréninku jsem byl vyčerpaný a shrbený. Sensei stál za mnou ve vstupní hale dojo, udeřil mě do zad skutečně tvrdě a vysvětlil mi, že musím držet dobrý postoj vždy. Řekl, že trénink je jen několik hodin denně, ale zbytek života je mnohem delší a proto má běžný život mnohem více vliv na utváření dobrých nebo špatných návyků.

Když jsem se Senseiem zápasil a myslel si, že to dělám dobře, on nebyl úplně spokojen a řekl. „Nedělej to tak, aby to bylo vyhovující, dělej to správně.“. To byla jedna z velkých lekcí. Nesleduj výsledek samotný, ale raději užívej správné prostředky k dosažení požadovaných výsledků.

Je jednoduché spadnout do stereotypu, zvláště když jsi pokročilý a věci, které trénuješ, děláš již delší dobu. Nikdy nepropadej pocitu sebeuspokojení, měj sebereflexi a neztrácej ze zřetele základní principy. Je lepší za cenu správné cesty něco krátkodobě ztratit než zvítězit za cenu špatného návyku.

Slyším jeho hlas každý den při tréninku a skutečně mi chybí jeho přísnost a jeho shinai, který mě pronásledoval. Sensei Nishiyama mě naučil mnohem více než jak bojovat a být technicky vyspělý. Dal mi vodítko, jak žít v souladu s principy karate. více o Nishiyama sensei

Autor: Avi Rokah, 7.11.2013

Překlad: JUDr. Michal Galát

[nggallery id=13]