Jaký byl: Seminář karate Sensei Avi Rokah v ČR

Sensei Avi Rokah studoval karate pod velkou ikonou karate mistrem Hidetaka Nishiyamou 27 let. Každodenní účast na hodinách mistra Nishiyami v Avi Trompette & robes de mariée Mermaid Rokah prohlubovala znalosti tradičního karate. Když 7. Listopadu 2008 sensei Nishiyama zemřel, šíří sensei Rokah dále styl výuky mistra Nishiyami.

Česká asociace tradičního karate (dále jen ČATK) zorganizovala seminář, který českým karatistům pomohl prohloubit znalosti v oblastech základních technik, timingu a strategie v kumite (boj se soupeřem).

Seminář se konal v České republice v Bystřici pod Hostýnem 15.-17. dubna . Účastnilo se jej 110 karatistů z České republiky, Polska, Litvy, Německa a Chile. Řada z účastníků semináře
Robes de mariée Empire
pravidelně navštěvovala dojo senseie Nishiyami ve Spojených státech. Seminářem vládla velmi skvělá atmosféra, lidé si užívali cvičení, tvrdě trénovali a kladli na senseie Rokah zajímavé otázky, týkající se technik karate. Ku prospěchu tradičního karate spolu cvičili nejenom zdatní atleti startující na závodech, ale také lidé středního věku, ženy i děti.

Sensei se snažil v průběhu propracované výuky celého semináře ukázat principy, které se využívají při jednotlivých technikách a také jak na sebe navzájem navazují. Snažil se všem zúčastněným dát celkový obrázek základních aspektů jak využívat své vlastní tělo, než pouze vyučovat mnoho technik a aplikací. Pomocí tohoto stylu výuky mohou studenti čerpat znalosti do budoucích tréninků v dojo.

Celý seminář byl zaměřen na několik důležitých částí, které na sebe na dalších hodinách plynule navazovaly.

Základní principy

Držení těla
Sensei Rokah ukazoval jaké je správné držení těla a jak má držení těla dobrý nebo špatný vliv na techniku a psychiku. Zkoušeli jsme různé nácviky, které nám mohou dát dobrou zpětnou vazbu, zda cvičení provádíme správně. Někdy to co cítíme při nácviku cítíme nemusí být vždy přesné.

Postoj, reakce z podlahy
V karate máme 2 typy postojů. Kamae postoj a kime postoj. Zkoušeli jsme procvičovat jednotlivé důležité body pro vytvoření správného postoje. Sensei Rokah stále zdůrazňoval, že každá akce musí vycházet z reakce od podlady. Každá akce musí vycházet z vašich chodidel a je aktivována pomocí dechu. A znovu sensei uváděl různé nácviky, jak tuto nelehkou oblast procvičovat a získávat zpětnou vazbu, zda opravdu využíváte při každé technice reakci z podlahy.

Hlavní síla je z centra těla s využitím reakce z podlahy
Síla techniky musí vždy vycházet z centra těla (hara), které se nachází zhruba tři prsty pod Vaším pupkem. Je důležité na toto myslet při každé vykonávané technice . Stejné principy platí jak pro údery tak i pro kopy či další techniky.

Konekce centra těla s lokty a koleny
Každá technika musí vždy startovat z centra vašeho těla, přes lokty do úderové plochy. V případě kopu pak opět z centra těla přes koleno do úderové plochy. Tělo vytváří akci a samotná technika je pouze jejím výsledkem. Pokud tyto principy v jakémkoliv bojovém umění nejsou využívány, vždy se technika buduje například pouze z ramen a její síla je omezená.

Správné využívání dechu
Dech z podlahy vždy zahajuje vaši techniku, rovněž dává směr svalům, které akci vykonávají. Dech je veden buď z centra ven nebo z venku dovnitř (reverzní výdech). Dech vytváří kime a také určuje o jaký typ kime se jedná. Je nutno skrýt nádech, abychom nedávali protivníkovi šanci na útok. Každý nádech je vždy tzv. Kjó, kdy nejste schopni vytvořit reakci z podlahy.

Rychlost a síla
Zahajující technika musí být co nejrychlejší, bez jakýchkoliv zpětných pohybů. Mistr Nishiyama používal pro tuto oblast pojem Muchimi. Tělo musí být jako bič, musí vytvořit maximální akceleraci techniky. Dále využíváme Kime. Kime je maximální tlak do podlahy, který pomáhá akceleraci techniky a přenáší vytvořenou energii do soupeře. Následně je nutno vytvořit ostrou svalovou kontrakci pro zvýšení účinku šoku při zásahu techniky.

Kumite a aplikace

V další části semináře sensei Rokah vyučoval kumite a aplikace. Důležité základní principy procvičované v minulých lekcích sensei Rokah vkládal do nácviků kumite. To je vlastně důvod, proč tyto principy trénujeme. Krása Nishiamova karate je to, že každý technický detail vliv na efektivnost vykonávané techniky či aplikace. Vysoká úroveň kumite zavisí na osvojení si těchto principů základních principů.
Zkoušeli jsme Unsoku (japonský termín pro využívání chodidel, tak abychom byli schopni vytvořit kdykoliv akci s využitím podlahy). Součástí Unsoku je Ukimi. Jedná se o představu lehkých nohou, které jsou zavěšeny z centra těla. Nohy by neměly být těžkopádné a budete schopni rychle reagovat.

Rytmus
S využítím dechu a práce chodidel jsme se snažili chytit rytmus soupeře a držet správnou vzdálenost (maai). Důležitým bodem je také reakce pomocí dechu bez využití myšlení s využitím načasování „Sen“. Jedná se o velmi složitou část i pro mnohé pokročilé cvičence. Správné návyky je možné získat pouze dlouhodobým tréninkem a zkušenostmi. Automaticky po dokončení vašeho útoku a kime by jste neměli soupeři dávat mentální nebo fyzický prostor pro jeho reakci. Toto je tzv. Zanshin.

Oji waza (odpověď na techniku)
V tradičním karate se vyučuje několik základních typů reakce z hlediska času. Pro každé typy načasování existuje řada nácviků a variací.
Před samotným nácvikem „uke waza“ (techniky bloků) jsme procvičovali tzv. „Sen“. Jedná se o jeden z časů pro vaši reakci. Útočíte technikou v momentu, kdy se teprve útočník rozhodl pro útočnou techniku. V praxi toto vypadá, jako by jste útočili první. Zkušenosti získáte pouze dlouholetým cvičením. Musíte však přesně znát o co se pokoušíte. Sensei nám ukázal různé variace nácviku „Sen“ reakce.

Mezi další základní časy reakce patří:
Go no Sen
– zasáhnout soupeře po jeho první technice nebo mezi technikami.
Uke waza (bloky) – blok je útok na techniku útočníka. Musíme zasáhnout útočníka v momentu, kdy ještě jeho tělo útočí (nedokončilo techniku). Důležité je myslet na to, že při vaší reakci se nejdříve musí pohnout chodidlo (šlapka) a následně vaše centrum těla (hara).
Amashi waza – v reakčních technikách v tomto čase využíváte prostor k tomu, aby jste se vyhli útočící technice. Následně reagujete kontra-útokem v tzv. mezirytmu.

V těchto všech reakcích musíme správně odhadnout soupeře. Co útočník zamýšlí vykonat. Sensei ukazoval řadu variací pro procvičení. Bylo vidět, že všechny ukázky vycházejí z dlouholeté praxe a tréninku u senseie Nishiyami.

Mawashi waza – chodidlo jedné nohy uhýbá do kruhu, abychom se dostali mimo útočnou linii soupeře, změnili rytmus a zaútočili.
Shikake waza – pomocí této strategie si snažíme vytvořit šanci a strategii pro váš útok nebo reakci. Snažíme se „vyčíst“ záměr soupeře (tzv.Yomu). Zda soupeř bude útočit, ustupovat, blokovat. Pokud známe jeho záměr, můžeme využít vhodnou strategii. Máme několik základních typů strategie tzv.„Shikake waza“.
Sasoi waza – pokud soupeř chce útočit, využíváme tuto strategii. Pozvěte jej k útoku, vytvořte fintu s ohledem na správnou vzdálenost, dle toho jak moc chce útočit. Vytvořte fintu ve správný moment a na reakci soupeře reagujte.
Tsume – vytvořte na soupeře plynule tlak a donuťte jej k útoku.
Dát návnadu – jestliže soupeř čeká na váš útok, dejte mu techniku, kterou bude blokovat. Následně využijte prostoru mezi blokem a kontra útokem a změnte vaši útočnou techniku co nejrychleji.
Kombinace – pokud soupeř ustupuje, můžeme zahájit mezi jeho rytmem útok s technikami, abychom zkrátili vzdálenost.  Následně zakončíme tento útok s velkou technikou –todome.

Sensei Avi Rokah pochválil úroveň tradičního karate v České republice. Ze Spojených států jezdí sensei Avi Rokah do Evropy velmi často. Další seminář proběhne na pozvání polských kolegů. Avi Rokah bude vyučovat na mezinárodním kampu v japonském centru Stara Wies o kterém jsme psali minule. Pro všechny zájemce o tradičním karate z Prahy vás zveme do nově otevřeného klubu v Praze 10. Více informací naleznete na webu https://www.karate.cz/praha/.

Svou návštěvou nás poctil také starosta Bystřice pod Hostýnem pan Zdeněk Pánek, který se přišel v neděli podívat na průběh semináře a zúčastnil se slavnostního oběda se sensei Rokah. Seminář byl ukončen zkouškami na stupně dan.

Úspěšně složili zkoušky:
Tereza Kleiblová 1. dan
Radek Štěrba 1. dan
Petr Vágner 2. dan

Gratulujeme

Fotogalerie

Autor: Martin Dočkal
[rajce:album=http://docmar.rajce.idnes.cz/Avi_Rokah_v_Bystrici_pod_Hostynem]

Fotogalerie

Autor: Honza Januš
[rajce:album=http://karatecz.rajce.idnes.cz/Avi_Rokah_-_Bystrice_p._Hostynem_2011/]