Jaké bylo: Mistrovství Evropy a Dětský evropský pohár WTKU 2023 v Rimini

Vrcholem letošní závodní sezony bylo pro českou seniorskou reprezentaci Mistrovství Evropy WTKU 2023, pro dětské reprezentanty to byl Dětský evropský pohár WTKU 2023. Obě dvě tyto akce se konaly ve dnech 6. – 8.10. v krásném italském přímořském městě Rimini.

Reprezentace kadetů až seniorů vyrazila do dějiště šampionátu už ve středu 4.10. v brzkých ranních hodinách auty. Téhož dne večer se celý český reprezentační tým sešel v hotelu na večeři. A jelikož byl náš hotel kousek od pláže, čekal reprezentanty následujícího dne trénink na pláži. Na něm měli všichni možnost naposledy si vyzkoušet kata, cvičné zápasy v kumite a také týmové disciplíny enbu a kata tým. Odpoledne se reprezentace přemístila do haly, ve které se mělo mistrovství konat, a otestovala si tak v předvečer turnaje tatami, na kterém se celá soutěž dalšího dne uskutečnila.

Večer před začátkem mistrovství Evropy dospělých dorazila do Rimini také dětská reprezentace, která byla ubytována na stejném hotelu jako jejich starší reprezentační kolegové. O dobrého týmového ducha tak bylo postaráno, když spolu všichni drželi jako jeden tým.

V závodní den se reprezentace ráno odebrala na halu, kterou už znala z předchozího dne. Následoval nástup závodníků a slavnostní projev senseie Ilji Jorgy, prezidenta WTKU, který zmínil důležitost mladých pro budoucnost tradičního karate. Na rozhodčí apeloval, aby rozhodovali objektivně a zapomněli na to, z jakých zemí na mistrovství Evropy přijeli. Samotný turnaj odstartovala kategorie starších juniorek, ve které měla Česká republika své zastoupení díky Brigitě Bačové a Evě Lysoňkové. Obě děvčata předvedla v kata moc hezký výkon, Evě Lysoňkové se dokonce podařilo dostat až do finále, kde skončila na pěkném čtvrtém místě za trojicí polských závodnic.

Díky Evě se také mohl český tým radovat z první medaile. Společně se Sašou Šindelem získali stříbrnou medaili a titul vicemistrů Evropy v disciplíně enbu muž X žena v kategorii youth + senioři. O druhou, tentokrát bronzovou medaili pro české barvy, se postarala v kategorii juniorek v disciplíně fukugo Veronika Ježíková. Do sobotního finále se v disciplíně kata v kategorii seniorek podařilo postoupit Haně Juráňové, která tak měla možnost zabojovat o další medaili pro českou výpravu.

Kvůli nabitému programu seniorského mistrovství Evropy se velká část týmových kategorií přesunula z pátku na sobotu. Do akce se tak dostaly tři české kumite týmy, z nichž ani jeden neodešel bez medaile. Kumite tým kadetek a juniorek ve složení Aneta Jurygáčková, Veronika Ježíková, Sophia Hehl a Kateřina Jeřábková, si na slavnostním vyhlášení pověsil na krk bronzové medaile. Další dva české kumite týmy si také odnesly konečné třetí místo. Jako první se na tatami představil kumite tým starších juniorů a seniorů ve složení Petr Janík, Saša Šindel, Daniel Veselý a Milan Filip, který nestačil v semifinále na tým Ukrajiny a po bojovném výkonu bral moc pěkný bronz. Do třetice se z bronzových medailí radoval kumite tým kadetů a juniorů ve složení Michal Pišťáček, Antonín Barcuch, Adrian Daniel Trojovský a Michael Klabal. V disciplíně kata tým seniorek hájily české barvy zkušené závodnice Hana Venturová, Hana Juráňová a Anna Zlámalová. Děvčata se dostala až do finále, ve kterém se umístila na čtvrtém místě za dvěma polskými a jedním ukrajinským týmem. Hanu Juráňovou čekalo ještě finále kata, ve kterém, stejně jako v kata týmu, obsadila konečné čtvrté místo.

Současně s mistrovstvím Evropy odstartoval v Rimini Dětský evropský pohár WTKU, na kterém měl český tým hojné zastoupení. Hned první den dětského šampionátu se o obrovský úspěch postarala Elena Hegmonová v disciplíně kata, kdy mezi děvčaty se zelenými pásky nenašla přemožitelku a obsadila první místo. Z Rimini si tak kromě zlaté medaile odvezla i velký pohár pro mistryni Evropy. V kata vybojoval medaili také Štěpán Klimánek, který prošel až do finále, ve kterém prohrál s litevským soupeřem. Na stupně vítězů se tak postavil těsně pod vrchol a z Itálie se vrátil jako vicemistr Evropy se stříbrnou medailí. Druhou stříbrnou medaili pro Českou republiku získal tým enbu ve složení Elena Hegmonová a Pavel Novosád, kteří se taktéž stali v této disciplíně vicemistry Evropy.

Poslední soutěžní den slavil český tým další velký úspěch díky Lily Halbichové, která naprosto dominantně prošla turnajovým pavoukem v disciplíně kumite až do finále, ve kterém nedala své soupeřce žádnou šanci a po Eleně Hegmonové tak přidala druhý mistrovský titul z dětského evropského mistrovství. Třetí stříbrnou medaili přidal do české sbírky David Kytlica, který v kumite prohrál až ve finále a po bronzu z kata, kde úspěšně prošel celou repasáží, tak získal svou druhou evropskou medaili.

Kompletní výsledky zde:

Mistrovství Evropy kadeti, junioři, youth a senioři:

2. místo – Eva Lysoňková, Saša Šindel (Enbu Youth + Senior Mix)

3. místo – Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík, Milan Filip (Kumite team Youth + Senior Men)

3. místo – Michal Pišťáček, Antonín Barcuch, Adrian Daniel Trojovský, Michael Klabal (Kumite team Cadets + Juniors Men)

3. místo – Kateřina Jeřábková, Aneta Jurygáčková, Veronika Ježíková, Sophia Hehl (Kumite team Cadets + Juniors Women)

3. místo – Veronika Ježíková (Fukugo Cadets Women)

Dětský evropský pohár:

1. místo – Elena Hegmonová – kata

1. místo – Lily Halbichová – kumite

2. místo – David Kytlica – kumite

2. místo – Elena Hegmonová a Pavel Novosád – enbu

2. místo – Štěpán Klimánek – kata

3. místo – Oliver Denk – kumite

3. místo – Matias Januš – kata

3- místo – Matteo Logara – kumite

3. místo – Valerie Plesníková – kumite

3. místo – Jonáš Zahradníček – kumite

3. místo – Václav Ostřížek – kumite

3. místo – Nikola Kvapilová – kata

3. místo – Taim Awad – kata

3. místo – David Kytlica – kata

3. místo – Aneta Bohuslavová, Viktorie Vrňatová, Sofie Hýsková – kata tým

Fotogalerie Mistrovství Evropy:

https://photos.app.goo.gl/A3r7mgfyteE22CkT6

Fotogalerie Dětský evropský pohár:

https://photos.app.goo.gl/z9hrtnsjWeYK4tUQ7