Tlak do podlahy při kime v technice karate

Sensei Nishiyama vždy zdůrazňoval, že při úderu v karate by měl být vyvinut maximální tlak do podlahy. Tlak do podlahy je jednou z nejdůležitějších součástí KIME a je zvláštní charakteristikou pro karate. Další velmi důležitou součástí je ostrá kontrakce svalstva celého těla ve směru techniky. Toto vysvětlím jindy.

Sensei Nishiyama zacházel až tak daleko, že říkal: ,, KIME je tlak“. Pokusím se vysvětlit pojem tlaku. Začnu tvrzením, že hmota násobená zrychlením se rovná síle a tlak je proto nejdůležitější pro tvorbu síly. Jestliže užijete řádně tlak do podlahy, reakce z podlahy se může rovnat 2 až 3 násobku tělesné hmotnosti. To umožňuje obrovské zrychlení, což je důležité v krátkých vzdálenostech, které neumožňují vytvořit velkou rychlost.

Tlak do podlahy je také prostředkem pro předání energie. Pro příklad můžeme provést srovnání se skokem do dálky. Člověk běží a vytváří hybnou sílu. Aby tuto hybnou sílu přeměnil na skok, musí se odrazit od podlahy.

V karate můžeme fázi od začátku techniky do okamžiku kontaktu přirovnat k rozběhu. Pro předání energie do síle je pak nezbytné použít tlak do podlahy. Tento tlak představuje přídavné zrychlení a umožňuje předání hybné síly do cíle.

Skok je však odlišný od techniky karate. Účelem skoku je zvednout (odpoutat) tělo tak vysoko, či daleko, jak je to možné, s využitím hybné síly a reakce podlahy. V technice karate je účelem přenesení energie do soupeře. Tělo je prostředek pro přenos energie.

Proto v karate, na rozdíl od skoku by tlak do podlahy neměl být následován skokem, či odrazem těla. Jakékoli odskočení, či zakolísání má za následek únik energie V karate v rámci předání energie, celé tělo na okamžik znehybní, zatímco hybná síla stále ještě pokračuje v průchodu skrze cíl. Nazýváme to „ navenek zastaveno, uvnitř v pohybu“.

Jak vytvořit tlak v okamžiku úderu (nárazu do překážky)?

Použijeme dech pro užití maximálního tlaku do podlahy s tím, že reakce z podlahy bude absorbována tělem a předána do linie techniky.

Člověk se musí oprostit od představy , že bije pěstí, protože taková představa anuluje účinek tlaku a způsobuje přílišné napětí v horní části těla. Měj na paměti, že síla vzniká nepřímo, jako reakce.

Další důležité body k zapamatování: nedupat do podlahy, respektive nepůsobit „svalově“ na tlak. Toliko užít dech. Jestliže člověk dupe do podlahy, energie se vytrácí a vytváří se napětí v kloubech.

Tělo by také nemělo stoupat, či klesat, nemělo by měnit svoji úroveň. Tlak se projevuje vnitřně, beze změn navenek. Může být užitečná představa, či pocit poklesu vnitřně.

Aby byl tlak účinný, postoj musí být optimální. Jestliže některý z kloubů bude mimo linii, dojde k úniku tlaku a reakce z podlahy nebude úplná. Musíme mít průchodné kanály pro přenos reakčního tlaku z podlahy do linie techniky.

Dech se nezastavuje.

Dech vytváří tlak do podlahy, ale nezastavuje se. Dech prochází skrze cíl. Jestliže člověk přeruší dech, zastaví tím tlak a hybnou sílu.

Tlak do podlahy má další výhody vedle akcelerace a přenosu síly. Jestliže vytváříme tlak, vytváříme v sobě jakousi vnitřní pružinu – potenciální energii, která může být uvolněna do další techniky s dalším výdechem. Tlak také napomáhá k udržení rovnováhy.

Existují rozdílné metody, kterak pomoci studentům pochopit, jak vytvořit tlak. Tyto však musí být demonstrovány. Je obtížné vysvětlit je písemně.

Autor: Avi Rokah, 10.12.2010.
Překlad zdarma provedl: JUDr. Michal Galát
Převzato z: AVI ROKAH’S KARATE