Robert Fusaro 9. dan

7.9.1933 – 29.6.2019

Sensei Fusaro byl jedním z nejvýše umístěných ne-japonských pásů na světě s 9. danem.

Začal se stuidem karate v roce 1955, když narukoval do Japonska během korejské války. Na své první návštěvě hodiny karate v Japan Karate Association honbu dojo se setkal s panem Takagi a panem Ito, který osobně sponzoroval Fusara během jeho prodlouženého pobytu v Japonsku poté, co byl propuštěn z armády. Vrátil se do dojo a zúčastnil se prvního turnaje Japan Karate Association (JKA), který se konal v roce 1957. Během jeho studií a tréninků v Japonsku měl možnost se učit od členů slavné JKA instruktorské školy, včetně Sensei Kanazawa, Mikami, Mori, Kisaka a Enoeda.

Robert Fusaro se vrátil do Minneapolis v roce 1958, když jeho otec vážně onemocněl. Mistr Masatoshi Nakayama však doporučil, aby pokračoval ve svém tréninku šest měsíců doma v USA a poslal do Japonska zpět film dokumentující jeho pokrok v tréninku. V roce 1959 získal svůj Sho-Dan (1. černý pás) právě od Masatoshi Nakayama.

Do měsíce od svého návratu do Spojených států začal vyučovat karate ve sklepě domu jeho rodičů a pojmenoval ji Twin Cities School of Karate. Nakonec si v roce 1959 pronajal prostor baletní školy. V roce 1960 otevřel první dojo v centru města Minneapolis. V tuto dobu už bylo karate jeho vášní a dal si za cíl stát se mistrem. V roce 1965 začal vyučovat akreditované kurzy karate na univerzitě v Minnesotě.

Robert Fusaro zůstal v úzkém kontaktu s JKA a v roce 1961 se dozvěděl radostno zprávu, že Sensei Hidetaka Nishiyama se stěhuje do Los Angeles. Ostatní mistři karate, kteří se postupně přicházeli do Spojených států např. Sensei Okazaki, Yaguchi a Mori. byli pozvání od Roberta Fusaro do Minneapolis, aby zde učili.  Fusarův styl učení se podobal učitelskému stylu mistra Nishiyamy, který kombinoval hluboké porozumění Karate-do a ochotu sdílet ho s každým. Sensei Nishiyama byl schopen vysvětlit funkci pohybu také z hlediska kineziologie.

Fusarova zkouška na 5. dan se konala za přítomnosti Sensei Nishiyamy a Sensei Hiroshi Shirai. V roce 1982 Shirai Sensei řekl, že Sensei Fusaro rozuměl Nishiyamovu pojetí karate lépe, než všichni ne-japonští karatisté.

Fusaro vždy cítil, že karate by mělo být otevřené pro všechny věkové kategorie a pohlaví a jeho cílem bylo naučit toto umění všechny, kteří se učit chtějí. Byl první osobou, která navrhla, že ženy budou moci soutěžit také v kumite (zápas). Až do pozdních šedesátých lét měly ženy dovoleno chodit pouze na hodiny karate. Sensei Fusaro měl radost z toho, že vyškolil první ženu s 5. danem ve Spojených státech, Sensei Ninu Chenault a prvního muže s 5. danem v severní centrální oblasti (AAKF), Sensei Joel Ertl. Dvě ze studentek Sensei Fusara, Anita Bendickson (5. dan) a Mary Brandl (4. dan) pokračovaly v rozvoji a výuce kurzů sebeobrany na univerzitě v Minnesotě a v podnicích a univerzitách v celém regionu.

Až do své smrti  ve věku 86 byl Robert Fusaro seniorský poradce pro severní centrální oblast AAKF. V květnu 1999 byl jmenován předsedou výboru pro technický rozvoj Národní AAKF Senseiem Nishiyamou. Byl pravidelným hostujícím instruktorem na Mezinárodním výcvikovém kempu ITKF v La Jolle v Kalifornii na univerzitě v San Diegu.

Robert Fusaro žil v Minneapolis se svou ženou Glorií, která mu pomáhala s chodem dojo od jejich sňatku v roce 1961. Jeho dva synové Sensei Michael Fusaro (5. dan) a Sensei Darrell Fusaro (3. dan) pokračují ve stopách svého otce tím, že vyučují v jeho dojo. Michael je známý závodník turnaje AAKF a mistr v kata. On a Sensei Amy Sperling (4. dan) úspěšně soutěžili na mnoha ITKF turnajích po celém světě. Oba jsou staršími členy technického výboru AAKF severního centrálního regionu.

Do své smrti byl členém výkoného výboru WTKF – světové organizace tradičního karate.

Výuka, vzdělávání a trénování dalších bylo pro tohoto Karateka nepřetržitým cyklem. Karate nikdy nebylo pro Sensei Fusara kariérou … bylo způsoběm života, který má rád.

Sensei Robert Fusaro navštívil a vyučoval karate několikrát Polsku, naposledy v roce 2017. V České republice jsme jej měli možnost vidět v roce 2013 v rámci Mistrovství Evropy ITKF pořádané Českou asociaci tradičního karate.

 

Jeho semináře navštívili všichni přední instruktoři ČATK. Vzpomínka na tohoto skromného, energického gentlmana, který v pokročilém věku kopal kopy na hlavu a předváděl své karate na vysoké úrovni v nás navždy zůstane.

Fotogalerie

 

 

Video

Poslední video rozhovor se sensei Fusaro