Tereza Kleiblová a Jakub Štěpán startovali na IX. Světovém pohár v tradičním karate Orlen 2017

V sobotu 3.6.2017 proběhl v polském městě Lodz IX. Světový pohár v tradičním karate. Světový pohár je vrcholová soutěž, kde prezentují své karate nejlepší závodníci vybraní Světovou federací tradičního karate (WTKF) na základě jejich dlouhodobých výsledků a vysoké úrovně karate. Česku republiku reprezentoval v kategorii mužů Jakub Štěpán (Praha) a v kategorii žen Tereza Kleiblová (Ostrava). Nominaci rozhodčího za Českou republiku získal Robin Bařák, který je držitelem licence mezinárodního rozhodčího licence B pro kata i kumite. Českou výpravu na místě doplnil také trenér statní reprezentace Radek Kleibl.

Formát  Světového poháru, ojedinělého typu soutěže, kde se účastní jen 10 závodníků z celého světa vymyslel Hidetaka Nishiyama sensei za účelem prezentace toho nejlepšího z tradičního karate. Akce byla také spojena s Pohárem polských dětí, kde jich startovalo přes 1050.

Jakub Štěpán závodil v kategorii mužů a v 1. kole nastoupil na kata Kitei, která nebyla odcvičena špatně, ale bohužel prohrál na praporky proti ukrajinskému reprezentantovi 3:2. Protože to je systém světového poháru, tak neskončil hned v prvním kole, ale pokračoval do repasáže, kde aby postoupil do finále, musel vyhrát dvě kola kumite.
V 1. kole kumite nastoupil do velmi těžkého zápasu proti arménskému reprezentantovi Fudokan (federace), který byl mistr světa z předešlých let. Zápas se musel rozhodovat až v prodloužení, kde se nakonec našemu reprezentantovi podařilo zvítězit.

Ve 2. kole nastoupil do dalšího těžkého zápasu opět proti arménskému reprezentantovi, tentokrát ale mistru světa v naší světové asociaci (WTKF) Narekovi Iskandaryanovi. Tento zápas nemusel jít do prodloužení a Jakubovi se podařilo před limitem zvítězit.
Tím pádem se Jakub dostal zpět do hry a postoupil do „elitní čtyřky“ a mohl znovu zabojovat o nejcennější kovy. Světový pohár je specifický v tom, že zvítězit může pouze ten, který nejen dobře zápasí, ale také perfektně odcvičí kata.  Jakub cvičil kata Unsu a Jitte. I když se Jakub neprobojoval do zápasu o 1. místo, mohl bojovat o místo 3. – opět v disciplíně kumite.
Jakub nastoupil proti ukrajinskému soupeři a celý zápas si kontroloval, ale nedařilo se udělat wazari. 20 vteřin před koncem zápasu se však podařilo soupeři zasadit krásné ushiro-geri, které bylo obodováno wazari a Jakub – i když se snažil, už nedokázal zvrátit stav zápasu a prohrál 0:4.
Šlo vidět, že Jakub nebyl ve své kůži, neboť těsně před startem na turnaji dobral antibiotika a měl problémy i na předešlém turnaji.

Tereza Kleiblová závodila v kategorii žen, kde vyhrála zápas s Arménkou a nemusela tedy zápasit kata. Zápas vyhrála na dvě wazari ještě před koncem časového limitu. Následně si v kitei vylosovala soupeřku Mariu Deptu, se kterou prohrála. Stejně tak prohrála i následující zápas s Brazilkou Michelle Càssia de Moura Melo na jedno „haiai“ wazari. Tereza měla stejný počet bodů s Ukrajinkou, a tak musela jet druhou kata, aby se rozhodlo, která z nich dvou bude zápasit s Litevkou o 5. místo. Rozstřel Tereza vyhrála s kata Kankusho a zápasila s Litevkou. Nakonec došlo k prodloužení i hantei, kde Tereza jednoznačně vyhrála.

Celý výjezd na světový pohár byl náročný. Celkově jsme strávili 5 dní v polském městě Lodz. Kromě tiskové konference a školení rozhodčích a závodníků nás čekala také prohlídka města a výklad o jeho historii. V ten den jsme nachodili dle krokoměru 10 km a večer měli ještě trénink. Když přišel závodní den byl jsem nervozní za naše závodníky. Podílet se na rozhodnutí, kdo si odveze světový pohár navíc v bouřlivé atmosféře diváků, je vždy náročně, ale letos jsem měl dobrý pocit z mé přípravy na tuto akci a  jsem si jist každým verdiktem svého rozhodnutí. Mrzí mě, že Jakubovi Štěpánovi uteklo 3. místo jen velmi těsně. Vím, že se velmi svědomitě připravoval. Výkony Terezy jsem neměl možnost vidět celkově, protože jsem rozhodoval na jiném zápasišti, ale co jsem v průběhu jednotlivých pauz viděl, bych hodnotil velmi kladně. Tereza si byla jistá a její výkon byl vyrovnaný.  Samozřejmě jsem si odvezl ze světového poháru i pro moje karate a výuku v ČR pár poznatků na které se musíme více zaměřit, abychom se posunuli kupředu. Řekl Robin Bařák (místopředseda ČATK)

Výsledky IX. Světový pohár v tradičním karate Orlen 2017

Ženy:
1. Agnieszka Sajdutka – Polsko
2. Maria Depta – Polsko
3. Nataliya Vyerloka – Rusko
4. Michelle Càssia de Moura Melo – Brazílie
5. Tereza Kleiblova – Česká republika
6. Juste Baltrusaityte – Litva
7. Priscilla Tipeni – USA
8. Amira Mokhamed – Ukrajina
Muži:
1. Wiktor Staszak – Polsko
2. Michał Sowa – Polsko
3. Anatolii Kuzmenko – Ukrajina
4. Jakub Stepan – Česká republika
5. Narek Iskandaryan – Arménie
6. Gennadii Golubchikov – Rusko
7. Julian Dumitras – Rumunsko/World Fudokan Federation
8. Artsun Ohanyan – Arménie/World Fudokan Federation

 

Fotogalerie