Jaký byl: Seminář sensei Kwiecinského ve Zlíně 2017

Česká asociace tradičního karate uspořádala ve spolupráci s Akademií tradičního karate Zlín ve dnech 11.-12. listopadu seminář sensei Kwiecinského ve Zlíně.

Sensei Włodzimierz Kwiecinski, 8. dan, je velmi významnou osobností tradičního karate a byl dlouholetým žákem mistra Hidetaka Nishiyama – legendy tradičního karate. Sensei Kwiecinski je prezidentem mezinárodní organizace WTKF, vybudoval v Polsku nejsilnější národní organizaci karate a také jedinečné tréninkové centrum DOJO STARA WIES. V roce 2012 obdržel sensei od Japonské vlády Řád vycházejícího slunce, zlaté paprsky s rozetou za svou snahu o šíření principu BUDO, který je zá ;kladem tradičního karate. Sensei vyučuje tradiční karate po celém světě a je také jedním z nejlepších instruktorů tradičního karate na světě.

Společně se senseiem Kwiecinským na seminář přijel také jeho syn, Witold Kwiecinski, mistr Evropy v tradičním karate v disciplíně kata pro rok 2017, který po celý seminář senseiovi asistoval.

Bylo to již podruhé v historii, kdy sensei Kwiecinski vyučoval právě ve Zlíně. Letošního semináře se účastnilo 130 studentů z 15 klubů karate. Semináře se účastnili dospělí i děti, přičemž nejmladšímu účastníku bylo teprve osm let. Seminář byl překládán do češtiny, prezidentem České asociace tradičního karate, senseiem Janušem.

Specifikum letošního semináře spočívalo v teoretických částech tréninků, kdy na začátku každého z výukových bloků, proběhla teoretická – historická část výuky, ve které sensei vysvětloval historii tradičního karate, a to od původních kořenů sahajících do Číny, až do současnosti. Studenti tak měli díky tomuto výkladu možnost tradiční karate nejen fyzicky trénovat, ale také pochopit jeho historii a filosofii.

Na teoretickou průpravu v každém bloku navazovala praktická část – fyzický trénink. V souvislosti s historií a studiem základních principů tradičního karate sensei vyučoval, pro mnohé studenty doposud neznámou, katu SANCHIN, původem právě z Číny, včetně jejích aplikací.

Hlavním tématem semináře a základním aspektem, ve kterém se studenti během celého semináře zdokonalovali, byla síla a principy jejího budování. Základní principy si studenti zkoušeli metodologicky v jednotlivých průpravnách cvičeních, základních technikách, katách heian shodan – godan, a následně také v katě MEIKYO.

Seminář vyvrcholil výukou kumite, ve kterém studenti aplikovali na semináři probírané principy, kdy cílem bylo vykonat todome waza. Jednotlivá průpravná cvičení pro kumite i samotné zápasy studenti absolvovali s různými sparing partnery, a měli tak jedinečnou možnost si zacvičit i s předními českými instruktory.

Sensei Kwiecinski, který jezdí do České republiky od roku 1992 pravidelně, pochválil dobrou úroveň českého tradičního karate, která se neustále zlepšuje.

Video

https://photos.app.goo.gl/FE2mt8u9PyZAjCjB3

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/F34NeWtMiVCzRUdH3