Jaký byl: Seminář Sensei Kwiecińskeho v Polsku?

Ve dnech 3. – 4. prosince se v polském městě Bytom uskutečnil seminář se sensei Włodzimierzem Kwiecińskim. Součástí semináře byl i mezinárodní turnaj Polsko – Česká republika.

Semináře se zúčastnilo přes 200 karatistů z celého regionu. Česká republika byla zastoupena následujícími kluby: SKP Vsetín, Akademie sportu Valašské Meziříčí, TJ Tesla Brno a Klub tradičního karate Zlín. Symbolická cena 10 zlotých (75 Kč) dává tušit, že i mezinárodní instruktor kvalit senseie Kwiecińského ve své zemi učí za ceny více než přijatelné.

V prvním tréninku, který byl určen pro všechny pásky, se sensei zaměřil na biomechaniku těla a její maximální zapojení do technik tradičního karate. V druhé části se hnědé a černé pásky procvičily v aplikacích kata tekki shodan a jejich zapojení do kumite.

Společný oběd se senseiem, na který byli pořadateli pozváni všichni účastníci blížícího se turnaje, se nesl v přátelském duchu. Bylo vidět, že řadu našich zástupců sensei Kwieciński už pár let zná, a tak se debatovalo a žertovalo na nejrůznější témata.

Při obědě jsme se také dozvěděli, že letošní seminář senseie Nishiyamy bude v Krakově.

V odpolední části tréninku jsme si procvičili využití tradičního karate pro sebeobranu. Sensei zdůrazňoval myšlenku, že sebeobrana znamená umění jak zachovat svoje tělo zdravé, tedy bez zranění při obraně před útočníkem.

Nedělní program byl ve znamení mezinárodního turnaje. Kulturní centrum města Bytom bylo nabité diváky, mezi kterými nechyběl i sensei Kwieciński, který turnaj zahájil. V kategoriích kata prohrála Andrea Verbíková i Robin Bařák o minimální bodový rozdíl proti polským soupeřům. Kumite individuální prohrál Radek Kleibl nad zkušenějším Januszem Sowou na „wazari“. V kumite družstev podali všichni naši závodníci dobré výkony. V průběhu zápasů se jim podařilo 2x vytlačit soupeře ze zápasiště. Bohužel v obou případech bez povšimnutí hlavního rozhodčího. Po třech zápasech byl stav 0:0. Na prodloužení nastoupil David Zachara a Janusz Sowa (PL). V tomto zápase se opět nepodařilo žádnému ze závodníků zabodovat. O vítězství pro Polsko tak nakonec rozhodlo „keikoku“ udělené po „tento sagaru“. Jednalo se o přátelské utkání a tak byla vidět snaha o čisté zápasy bez nebezpečných technik, které by mohly vést ke zbytečnému zranění.

V průběhu celého turnaje se místní karate klub prezentoval ukázkami. K vidění byly přerážecí techniky, lámání dřeva o lidské tělo nebo ukázka sebeobrany proti noži, jehož ostrost byla hned na začátku demonstrována přeříznutím letícího jablka. Pro diváky byly tyto ukázky velmi atraktivní a právem sklízely velké ovace.

Ihned po skončení turnaje začala další část semináře. Sensei na počátku mluvil o dojo kun a významu tradičního karate jako jednoho z původních japonských budo. Potom navázal na výkony v turnaji a na jednotlivých závodnících demonstroval jejich silné a slabé stránky. Korekce nebyli „ušetřeni“ ani naši závodníci, kteří dostali podněty pro další trénink. Sensei hodnotil také práci rozhodčích. Upozornil na přehlédnuté polské přešlapy. „ Já jsem to viděl, lidé to viděli, rozhodčí to viděli. Přešlap je přešlap. Není malý nebo velký.“

Závěrečným bodem byly zkoušky na STV Dan. Těchto zkoušek se nikdo z českých karatistů neúčastnil.

Děkuji tímto všem účastníkům semináře a závodníkům za jejich výkony.

Robin Bařák

STK ČATK

Ve fotogalerii najdete několik momentek ze semináře i samotného turnaje.

Fotogalerie

[nggallery id=3]