Jaký byl: Mezinárodní seminář s Avi Rokah sensei 7.dan v Polsku

Polský svaz zorganizoval o víkendu 12.5. až 14.5. v  japonském centru Stara Wies seminář s mistrem Avi Rokah (USA, 7.dan). Tento seminář po mnoho let vedl mistr Hidetaka Nishiyama 10.dan – legenda světového karate. Po jeho smrti seminář pokračuje v této tradici a vede ho jeho nejlepší žák mistr Avi Rokah. Semináře se účastnilo přes 250 karatistů z Polska, České republiky, Rumunska, Litvy a Ukrajiny. Za Českou republiku se zúčastnili instruktoři ČATK Robin Bařák 5.dan, Radek Januš 5.dan a Radek Kleibl 5.dan. Dále se účastnil trenér TJ Albrechtice Janusz Lydka 2.dan.

Celkem se během této víkendové akce cvičilo 10 tréninkových hodin. Seminář začal v sobotu 14.5.2017 v dopoledních hodinách a poslední tréninkový blok byl ukončen ve 22:30hod, kdy už Dojo Stara Wies dávno polkla tma a jen siluety karatistů z rozsvíceného dojo osvětlovaly toto krásné místo. V neděli 15.5.2017 proběhly dva tréninkové bloky a následný odjezd domů.

Na počátku mistr Avi Rokah opakoval základní principy tradičního karate a jejich aplikace v základních technikách kihon. Mistr vysvětlil, že máme 6 základních principů budování síly, které využíváme v různých technikách. Jsou to vibrace, rotace, přesun těla, kyvadlo, posun těžiště směrem dolů a nahoru. Rovněž vysvětlil jak správné držení těla ovlivňuje správné provedení techniky. Každý detail je velmi důležitý. Trénovala se také kata.

V dalších blocích se mistr zaměřil na nácvik kumite. Kumite je zápas v karate. V zápase kromě správného zvládnutí výše uvedených principů, postoje, dostatečné síly je důležité načasování, reakce dechem a flexibilní reakce na různé typy útoku. Za Českou republiku nás těší, že i při velkém množství kvalitních karatistů si Avi Rokah sensei vybíral pro své ukázky načasování v kumite Radka Januše – předsedu a instruktora ČATK.

Mistr Avi Rokah je světovým top instruktorem a jeho semináře odráží hlubokou znalost karate, které vyučoval velmistr Nishiyama a které mistr Rokah dále rozvíjí. Cvičit pod vedením tohoto mistra je velkým zážitkem pro všechny zúčastněné.

Fotogalerie