Jaká byla: XII. Noc mistrů 2017, ocenění nejlepších bojovníků + video

V pátek 29.12.2017 se konala ve velkém sále paláce Lucerna v Praze XII. Noc mistrů 2017, pořádaná Českou unií bojových umění, jednou z největších sportovních federací v České republice, která sdružuje 24 národních svazů různých bojových umění. Večer byl zahájen proslovem předsedy České unie bojových umění, panem Slavomírem Svobodou. Průběh slavnostního programu pak moderovali Kateřina Kristelová a Michal Kopecký.

V první části slavnostního galavečera proběhlo tradiční vyhlášení nejlepších sportovců. Z České asociace tradičního karate byli oceněni letošní mistři a vicemistři Evropy Jakub Štěpán, Dominika Vašíčková, Hana Venturová, Adéla Koňaříková, Šimon Labiš a Martin Káčer. Ceny tito sportovci přebírali z rukou předsedy ČATK a zároveň trenéra reprezentace Radka Januše a místopředsedy ČATK Robina Bařáka.

Moderátor Michal Kopecký během předávání ocenění zdůraznil stabilní úspěchy České asociace tradičního karate, když ji označil za „standardního dodavatele úspěšných závodníků“.

Mezi reprezentanty, kteří každoročně podávají skvělé výkony patří například Hana Venturová, oceněná na Noci mistrů již po šesté v historii. Dle jejích slov je pro ni toto ocenění příjemnou odměnou za celoroční trénování a úspěchy na závodech a taky možnost vidět při exhibičních zápasech jiné styly karate a různá bojová umění a bojové sporty. Nejvíce si však váží samotné možnosti reprezentovat Českou republiku.

„Možnost reprezentovat Českou republiku je pro mě odměnou, ale i závazkem. Odměna proto, že můžu trénovat s těmi nejlepšími a porovnávat se s těmi nejlepšími. A závazek proto, že nezápasím jen za sebe, ale za celou asociaci. To mě motivuje ještě k lepším výkonům“, uvedla Hana po převzetí svého ocenění.

Během první části večera proběhla mezi oceňováním sportovců také volba Miss bojového umění 2017. Tento titul získala Alice Bémová ze Shi Kon Budokai ČR. Nechyběly ani kulturní zážitky, když na pódiu vystoupily celebrity, jako zpěvačky Olga Lounová a Dannie Ella a zatancovala taneční skupina Beast team Anet Antošové.

Druhá část XII. Noci mistrů byla zahájena Českou státní hymnou, zazpívanou talentovanou devítiletou Karolínou Lískovcovou. V této části probíhaly boje o mistrovské pásy organizace WASO, sdružující světově svazy bojových umění. Nominaci závodníků zajistilo WASO prostřednictvím národních organizací. Na tomto ročníku Noci mistrů se zápasilo v tradičním karate, sportovním karate, kick boxu i taekwondu.

Za Českou asociaci tradičního karate byl pro tento boj o prestižní mistrovský pás vybrán právě jeden z nejlepších českých závodníků, Jakub Štěpán, který z letošního mistrovství Evropy přivezl stříbrnou medaili z disciplíny fukugo a dvě bronzové medaile, z disciplíny kumite a kumite tým. Proti němu nastoupil současný mistr Evropy Michal Sowa z Polska.

Jakub a Michal se velmi dobře znají. Kromě toho, že se setkávají na seminářích vedených mezinárodními instruktory, spolu již mnohokrát zápasili na mezinárodních turnajích. Při utkání na letošním Mistrovství Evropy 2017 v Rumunsku však ve finálovém kole zvítězil Michal Sowa.

Páteční zápas byl od počátku velmi vyrovnaný. Oba zkušení závodníci během standardního závodního času zkoušeli různé strategie na svého soupeře, po „prvním kole“ však zůstalo skóre nerozhodné. V prodloužení pak Michal Sowa získal wazari a zvítězil.

„Chtěl bych moc poděkovat za možnost zazápasit si na takovém galavečeru. Zápasit v Lucerně byla pro mě čest a velký zážitek. Bohužel jsem zápas prohrál v prodloužení, přestože jsem celý zápas Michala tlačil, nešťastně jsem si „naběhl“ na gyaku-cuki. Pak už s tím nešlo nic udělat. Mrzí mě, že jsem nevyhrál nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli divákům, kteří vytvořili skvělou atmosféru a fandili ať už přímo v Lucerně, a nebo viděli zápas online, což mě hnalo vpřed. S Michalem jsem loni prohrál i ve finále mistrovství Evropy v Rumunsku, takže pokud se s ním letos znovu potkám, třeba ve fin& aacute;le mistrovství světa, tak ten titul přivezu! Také bych chtěl při této příležitosti poděkovat všem, kteří se podílejí na chodu reprezentace. Od té doby, co jsem v roce 2010 poprvé startoval na mistrovství světa v Brazílii, se naše reprezentace změnila k nepoznání a udělala obrovský skok vpřed a všichni by si toho měli vážit“, uvedl Jakub po skončení svého zápasu s Michalem.

Všem oceněným sportovcům gratulujeme a přejeme jim spoustu dalších sportovních úspěchů.

 

Výsledky našich nominovaných závodníků

Příjmení, jméno umístění disciplína soutěž
1 Vašíčková Dominika 3. ENBU ME
2. KUMITE TEAM ME
3. KATA TEAM ME
2. FUKUGO ME
2 Štěpán Jakub 2. FUKUGO ME
3. KUMITE TEAM ME
3 Venturová Hana 2. KUMITE TEAM ME
3. KATA TEAM ME
3. KATA ME
4 Šimon Labiš 2. FUKUGO ME Junior
3. KUMITE ME Junior
5 Koňaříková Adéla 1. KATA TEAM ME Junior
2. FUKUGO ME Junior
6 Káčer Martin 1. FUKUGO ME Junior

Fotogalerie


https://photos.app.goo.gl/9YRHki05mJGevtkw2

Videa

Předávání ČATK

Zápas Jakub Štěpán vs. Michal Sowa