Mezinárodní školení instruktorů WTKF – Gasshuku 2017 (Polsko)

Ve dnech 15.8. – 20.8.2017 se konal v Centru pro japonské bojové umění “Dojo – Stara Wies” (Polsko) mezinárodní instruktorský kemp WTKF Gasshuku 2017, kterého se zúčastnilo 280 karatistů z 18 zemí světa (Česká republika, Polsko, Izrael, Brazílie, USA, Uruguay, Rusko, Ukrajina, Arménie, Srbsko, Rakousko, Litva, Velká Británie, Brazílie, Itálie, Rumunsko, Španělsko, Japonsko). Český team zastupovali národní instruktoři ČATK Radek Januš 5.dan, Robin Bařák 5.dan, Radek Kleibl 5.dan a také trenér Albrechtického klubu Janusz Lydka 2.dan.

Instruktory letošního Gasshuku 2017 byli:

Albert Cheah Sensei (USA)
Zakladatel a hlavní instruktor nejstaršího dojo tradičního karate-do v Orange County country. Více než 35 let trénoval pod vedením Senseie Hidetaka Nishiyama. Sedminásobný americký šampión, instruktor, rozhodčí a člen technického výboru AAKF Americké karate federace.

Mahmoud Tabassi Sensei (USA)
Viceprezident Světové federace tradičního karate (WTKF), místopředseda technické komise Americké federace tradičních karatistů (AAKF).

Nelson Carrion Sensei (Uruguay)
Generální tajemník Světové federace tradičního karate (WTKF), generální ředitel a instruktor Tradičního Karate-Do Institute (TKI), spoluzakladatel a aktivista tradičních karate-do federací v mnoha zemích po celém světě např. v Uruguay, Brazílii, Argentině, Kostarice, Španělsku a Francii.

Ilija Jorga Soke (Srbsko)
Zakladatel a přeseda Světové federace karate Fudokan (World Fudokan Federation, WFF).

Włodzimierz Kwieciński Sensei (Polsko)
Předseda Světové federace tradičního karate (WTKF), Předseda Polské federace tradičního karate (PZKT), trenér národního polského týmu (PZKT).

Pod vedením mezinárodních instruktorů  probíhaly vždy dva tréninkové bloky denně. Každý blok trval minimálně 2,5 hodiny. Trénovala se zejména kata Jion, Kanku Dai a základní nácviky na kumite. Dále jsme se v jednotlivých blocích věnovali technickým a historickým aspektům bojových umění.

Program prvního dne semináře zahrnoval kata (formu) v karate.  Nejen technické prvky, ale také jejich historický kontext a důležitost ve vývoji bojových umění bylo probíráno jednotlivými instruktory. Kumite, které vzniklo v důsledku transformace karate, má mnohem kratší historii – znalost jeho významu, původu a technik bylo vysvětlováno druhý den semináře. Třetí den byl věnován aplikacím a správnému kontextu jejich využití. Čtvrtý den pak rozhodování a pravidlům karate. Naši rozhodčí Radek Januš, Robin Bařák, Radek Kleibl se zúčastnili také speciálních hodin, kde se probíraly také složitější, specifické situace, které mohou na závodech nastat a jejichž řešení je v rámci pravidel tradičního karate popsáno nejasně.

Cíl celé výpravy byl jasný „Vydržet program Gasshuku 2017 do konce“ a to jsme zvládli.

Fotogalerie

https://goo.gl/photos/AE8a1R8ReGU231PH8 

Autor většiny snímků: witoldkwiecinski.com